| Model Number | FD35 3.5 Ton Diesel Forklift |
|---|---|
| Product Name | 3.5 Ton Forklift Truck |
| After-sales Service | 12 Months |
| Forklift Certification | CE |
| Color | Green/Yellow/Orange/Customized |
| Model NO. | FD40 |
|---|---|
| Lift Height | 3000~5000mm |
| Condition | New |
| Hydraulic Pumps | Shimadzu Made In Japan |
| Multitandem Valves | Shimadzu Made In Japan |
| Model NO. | FD35 |
|---|---|
| Lift Height | 3000~5000mm |
| Condition | New |
| Free Lifting Height | 135mm |
| Fork Size | 1070*125*45mm |
| Model NO. | FD30 |
|---|---|
| Lift Height | >5000mm |
| Condition | New |
| Engine | Japan Isuzu C240 Or China Xc490 |
| Hydraulic System | Japan Shimadzu Hydraulic System |
| Model NO. | FD20 |
|---|---|
| Lift Height | >5000mm |
| Condition | New |
| Engine | Japan Isuzu Engine Or Xc490 |
| Hydraulic System | Japan Shimadzu Hydraulic System |
| Model NO. | FL25 |
|---|---|
| Lift Height | 3000-6000 |
| Condition | New |
| Transmission Type | Auto Electric Hydraulic Transmission |
| Engine Model | Chinese Guangqing Engine/Japanese Nissan |
| Product Name | 2WD & 4WD Off Road Forklift |
|---|---|
| Power Source | Diesel Engine |
| Lift Height | 3000mm-6000mm |
| Engine | China/Japan For Choice |
| Transmission | Automatic Transmission |
| Model NO. | HNT30 |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Load Center | 500mm |
| Lift Height | >5000mm |
| Condition | New |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Farms, Construction Works , Energy & Mining |
|---|---|
| Showroom Location | Egypt, Italy |
| Condition | New |
| Power Souce | Diesel Engine |
| Fork Length | 1220-1520mm |
| Model NO. | FD50(mini) |
|---|---|
| Lift Height | 3000~7000mm |
| Condition | New |
| Engine | China Engine Or Japan Mitsubishi Engine |
| Light | LED Lights |